Wysoka forma i pechowy debiut Igora Waliłko na Wintercup w LONATO

W Niedzielę 21.02.2010 odbyła się XV edycja słynnego kartingowego pucharu zimowego „Wintercup” we włoskim Lonato. Igor rozpoczął pierwsze testy przed zawodami już w środę i od samego początku było wiadomo, iż będzie należał do ścisłej czołówki.

W kategorii KF3 do zawodów zostało dopuszczonych 109 kierowców z całego świata, z czego połowę stanowili zawodnicy fabryczni, reprezentujący największych producentów kartingów na naszym globie.

Podczas piątkowych „czasówek” Igor wywalczył na mokrym torze znakomite 7 miejsce czasem 59.021, zapewniając sobie tym samym start w grupach z bardzo dobrej trzeciej pozycji.

Tego samego dnia odbył się również pierwszy wyścig kwalifikacyjny (Heat), po którym Waliłko zajął 8 pozycję. Silne opady deszczu, wiatr i temperatura w granicach 4 stopni powyżej zera spowodowały u Igora przeziębienie, które „towarzyszyło” mu aż do wyścigów finałowych w niedzielę. W sobotę mimo choroby, podczas drugiego heatu, Igor zajął rewelacyjne 2 miejsce, wyprzedzając tym samym kolejny raz wielu doświadczonych zawodników fabrycznych.

Dalszy przebieg wyścigów w grupach nie był już jednak dla Polaka zbyt szczęśliwy, bowiem każdorazowo był wypychany z toru przez innych zawodników, zajmując 11 i 8 pozycję. Jednak ostatni wyścig kwalifikacyjny przejdzie do historii jako kompletny brak profesjonalizmu organizatorów, którzy chyba obrali sobie za cel niszczenie osiągnięć polskich zawodników. Waliłko startując z trzeciej pozycji został zaraz po starcie wypchany poza tor, unikając cudem uderzenia w oświetlenie obiektu. Następnie wjechał na nitkę toru na 25 pozycji i podczas kolejnych 12 okrążeń zdołał wyprzedzić ponad 10 zawodników zajmując bardzo dobrą 15 lokatę.

Organizatorzy ukarali Polaka dyskwalifikacją z ostatniego biegu za wjechanie na tor po crash’u w innym miejscu niż to, w którym został „wystrzelony” z niego. Nawet gdyby zawodnik chciał wjechać na tor w miejscu wypchnięcia, musiał by zacząć jazdę pod prąd, bowiem siła z jaką został wypchnięty z toru była na tyle duża, że zawodnik zatrzymał się ok. 40 metrów dalej, sunąc bokiem po trawie.

Wiadomo bowiem od zawsze, że jeżeli zawodnik skróci tor jazdy nie z własnej winy, a przy tym nie uzyska lepszego miejsca, to może kontynuować wyścig. Niestety widać karting w wykonaniu naszych południowych sąsiadów ma własne prawa, według których Polak mimo piętnastego miejsca w ostatnim hicie, zarobił aż 36 punktów karnych. Jednak doskonały wynik, uzyskany w poprzednich heatach, zakwalifikował Igora i tak do przedfinału – tyle że zamiast startu z piętnastego miejsca, Waliłko musiał przebijać się z 28 pozycji, która przekreślała definitywnie marzenia o podium.

Zarówno w przedfinale jak i finale scenariusz był taki sam – trzynastolatek z Zielonej Góray został kilkakrotnie „wywieziony poza tor” co pozwoliło mu uzyskać zaledwie 28 pozycję w finale.